Otwockie wieże wodne

Witam! Dziś opowiem wam o budynkach innych niż wszystkie. Przed wami Otwockie wieże ciśnień.

Wieża wodna lub jak kto woli wieża ciśnień jest ciekawym obiektem architektury przemysłowej. Zawsze górująca nad pozostałą zabudową, staje się wizytówką okolicy. Ale po co się je w ogóle buduje?
Wieża taka zapewnia stałe ciśnienie wody w wodociągu. Działa na zasadzie naczyń połączonych.
Dlatego zbiornik musiał znajdować się wyżej niż pozostałe budynki które miał zasilać w wodę.
Zaczynamy od wieży którą zna każdy.
Wieża kolejowa powstała w roku 1910, czyli ma już ponad 100 lat. Jest świadkiem wielu zmian jakie miały miejsce w centrum miasta. Przecież jej okolica na początku wieku wyglądała tak:
 Wieża,  jaki i sam dworzec zaprojektował arch. Jan Fijałkowski. 21 metrowy budynek Posiada trzy kondygnacje i zbiornik na wodę. Dach hełmowy z biegiem lat zmienił nieco swój kształt. Woda do wieży doprowadzana była z rzeki świder za pomocą dwóch pompowni parowych. Jedna stała przy moście kolejowym, druga znajdowała się w ceglanym, nadal istniejącym  budynku obok wieży. Połączone były podziemnym rurociągiem. System ten działał jeszcze po II wojnie światowej.

Poprzednia kolejowa wieża wodna wybudowana w 1877 roku wraz z drewnianym dworcem, stała bliżej torów. Była to konstrukcja murowano drewniana. Posiadała stożkowy dach ze sterczyną.
Wieża została rozebrana podczas budowy nowych obiektów na początku XX wieku.

Kolejna wieża stała przy otwockim dworcu kolejki wąskotorowej. W 1914 roku wybudowano okazałą stację w stylu polskich dworków projektu architekta Jakimowskiego poza stacją wybudowano  skład paliwa, parowozownie na dwie lokomotywy i drewnianą wieżę wodną. Odcinek z Karczewa do Wawra uruchomiono 14 kwietnia 1914 roku. Tuż przed wybuchem wielkiej wojny.

Tyle jeśli chodzi o kolej. Kolejne wieże budowano na potrzeby Otwockich sanatoriów.
Sanatorium Miasta Stołecznego Warszawy budowane w latach 1911 – 1929 również posiadało swoją wieżę. 25 metrowy budynek zasilany z pobliskiej stacji pomp stoi do dziś.

Ostatnia wieża wodna o której wam dziś opowiem powstała w latach 1933 -35. Znajduje się ona na terenie dawnego Sanatorium Wojskowego. 150 m nad poziomem morza, a 20 m ponad otaczającym zalesionym terenem. Wieża zasilana była przez trzy pompy głębinowe. Swoim Stylem odbiega od pozostałych Otwockich wież wodnych . Na szczycie zamontowano drewniany stelaż z masztem na flagę oraz syrenę alarmową ostrzegającą całą okolicę przed nalotem.


Projekt Otwock 1938 – podróż w czasie, powstał w celu promowania Otwocka i okolic. Jego architektury, historii oraz walorów przyrody. Produkujemy krótkie filmy dokumentalne. Naszym polem działania są social media gdzie pokazujemy dawny Otwock oraz życie przed wojną. Tworzymy też mapę przedwojennego miasta i organizujemy wycieczki. W planie mamy projekt gry miejskiej, stworzenie walizkowego muzeum i kilka innych szalonych pomysłów. Działamy non profit.
Jesteśmy tu:
Oficjalna strona:
https://wiarus.jimdo.com/projekt-otwock-1938/
Facebooka:
https://www.facebook.com/otwock1938/
YouTube:
https://www.youtube.com/channel/UCV0wWUUvB1LpUm95qyuqafA
Instagram:
https://www.instagram.com/projekt_otwock/
Muzeum Przedwojnia MYVIMU: http://myvimu.com/profile/4219210-marcel
mail: projektotwock@gmail.com